Informace pro zvídavé povahy

10.11.2016

V poslední době se množí dotazy některých Novostrašečanů na ve své podstatě ryze technické záležitosti spojené s realizací projektu. Tak tedy tady jsou nejobvyklejší otázky a odpovědi na ně:

1) Je pro realizaci projektu vydáno stavební povolení?

Ano, je. Samozřejmě je vydáno platné stavební povolení pro realizaci celého projektu ze strany MěÚ Nové Strašecí, odboru výstavby a životního prostředí. Bez něj by stavební práce nemohly začít. Jak my, v roli investora, tak i stavební firma, ctíme a dodržujeme platné zákony a legislativní, technické a další relevantní normativy naší země.

2) Bylo nutné přikročit k tak razantnímu řešení rekonstrukce?

Ano, bylo. Byť jsme se snažili zachovat co nejvíce původního zdiva, v průběhu revizí skutečnosti, realizovaných sond i vlastních rekonstrukčních prací jsme zjistili, že většina částí objektu je ve stavu, kdy hrozí reálné nebezpečí ve formě ohrožení života budoucích obyvatelů, i ostatních spoluobčanů, pokud bychom využili většiny částí původních staveb. Příkladem může být složení zdiva ve formě "lepenice" (tedy kámen + jíl), původní založení nosných zdí ("jen na zemi"), stav různých dostaveb z dob minulých a jejich napojení na starší části stavby, podmáčení celého objektu, napadení krovů houbou...Po postupném namapování skutečného stavu nemovitosti a porovnáním s požadavky budoucího záměru jsme spolu s realizační společností, odborné konzultace s odborem výstavby a ŽP MěÚ, realizace adekvátních legislativních kroků, došli k rozhodnutí provést rekonstrukci odpovědně. K rozhodnutí přispěl i fakt, že objekty, bohužel, neměly samy o sobě žádnou historickou hodnotu. Výsledkem bude kvalitní nová výstavba odpovídající dnešním normativním a společenským požadavkům na kvalitu bydlení a podnikání v 21. století, a zároveň zachovávající původní ráz části náměstí našeho města.

3) Nezničí novostavba původní ráz vstupu na náměstí?

Rozhodně nezničí. Realizace projektu naopak pozvedne tuto část města na novou úroveň při zachování obvyklého urbanistického řešení starého náměstí. Místo polorozpadlého nevzhledného objektu bude na původním místě stát elegantně upravený objekt "v historicky moderním architektonickém hávu" reflektujícím původní architekturu. Vjezd na náměstí od původní Rakovnické brány (dnes již neexistující) bude mnohem důstojnější.

4) Nedošlo ke zničení "historické hodnoty" města?

Nedošlo. Objekt, jehož počátky sahají možná až do 15. století, prošel v průběhu času a vlivu vnějšího okolí tak rozsáhlými proměnami, že se v roce 2016 jednalo o ničím zajímavou "stavební ruinu" bez dalšího obyvatelného potenciálu a ohrožující kolemjdoucí spoluobčany (například pádem zdiva a nebo střešní krytiny). Jedinou opravdovou a skutečnou zajímavostí je vlastní historie místa a vztahu tohoto místa vůči městu Nové Strašecí. Ostatně střípky z historie místa/objektu můžete vidět ve formě vybraných fotografií i na odkazu "Jak šel čas". Investoři dokonce nechali zpracovat kompletní historii objektu a jeho vazby na město od renomovaného historika.